Podpora
Úspěch našeho zákazníka je naším hlavním cílem – pokud potřebujete pomoci s používáním či výběrem produktů InoCure, neváhejte kontaktovat naše specialisty. Jsme připraveni pomoci uspokojit vaše potřeby!
FAQ
Jsou InoMATRIX 3D kultivační destičky sterilní?
Ano, naše kultivační destičky s 3D membránami jsou sterilní. Můžete však také přidat další krok sterilizace pomocí ethanolu v případě potřeby. V našem videu naleznete průvodce kliknutím na tento odkaz.
Potřebují InoMATRIX 3D membrány povrchovou úpravu před nasazením buněk pro podporu jejich adheze?
To opravdu záleží případ od případu. Naše 3D membrány jsou vyrobeny z poly (ε-caprolactone), který má mírně negativní povrchový náboj. Pokud to vyhovuje vaší aplikaci, pak můžete buňky nasadit přímo na membránu bez další povrchové úpravy. V opačném případě můžete provést povrchovou úpravu jakou byste použili pro 2D buněčnou kulturu. Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme nastavit vhodný protokol právě pro Vaše potřeby.
Mohu buňky uvolnit z povrchu 3D membrány?
Jistě. Buňky můžete uvolnit pomocí typického protokolu trypsinizace. Mějte však na paměti, že pro 3D buněčnou kulturu může být nutno prodloužit inkubační čas trypsinizace ve srovnání s 2D buněčnou kulturou.
Jak mohu nabarvit živé/mrtvé buňky na 3D membráně?
Můžete použít obecný protokol pro Live/Dead barvení jako pro 2D buněčnou kulturu. Vhodnou volbou může být barvení pomocí BCECF-AM pro visualizaci živých buněk a Propidium iodide pro barvení buněk mrtvých.
Jak mohu charakterizovat morfologii 3D membrány? Musím membránu vyndat ven z kultivační destičky?
Můžete použít SEM nebo konfokální mikroskopii pro kontrolu morfologie 3D membrány. Ve většině případů je třeba vyjmout membránu z destičky pro obě metody.
Je InoMATRIX kompatibilní s MTS/MTT testem?
Produkty InoMATRIX jsou kompatibilní s oběma testy. Doporučujeme však použití testu MTS. MTT má za následek tvorbu formazanových krystalů, které vyžadují použití solubilizačního roztoku. Vlákna mohou být během tohoto kroku poškozena. Pro více deailů prosím zkontrolujte naše Protokoly.
Jaká je tloušťka membrány?
Standardní tloušťka membrány InoMATRIX je 200 μm. Nabízíme však zakázkovou výrobu s možností individuální tloušťky membrány dle Vašich potřeb.
Jaká je velikost pórů různých InoMATRIX membrán?
V případě nanovlákenné membrány (NF) je velikost pórů asi 1,5 μm. V případě mikrovláken (MF) je velikost pórů přibližně 6 μm. V případě nano/mikrovláken přibližně 3 μm. V případě porézních nano/mikrovláken (PF) mají póry velikost asi 3 μm. Nicméně vlákna jsou flexibilní a mají vysokou pórovitost (>80%), což umožňuje vrůst buněk do 3D membrány.
Je možnost kombinovat InoMatrix membránu s hydrogelem? Používáme hydrogel pro růst buněk, můžeme použít InoMATRIX?
Produkty InoMATRIX (zejména inzerty) jsou velmi kompatibilní s hydrogely. Hydrogel může být použit jako povrchová úprava vláken a podpořit tak růst buněk na membráně. Naše membrány v inzertech mají strukturu, která mimikuje biologické podmínky a mají vysokou pórovitost (80% pro InoMATRIX ve srovnání s 10% v případě track-etched membrán). Můžete je použít jako náhradu standardních inzertů s membránami, které často svým povrchem nemimikují fyziologické podmínky pro růst buněk.
Proč je lepší použít InoMATRIX místo klasického 2D plastového/polystyrenového/TCP povrchu?
InoMATRIX poskytuje optimalizované 3D prostředí pro vaše buňky. Během klasické 2D kultivace buněk, buňky rostou nepřirozeně v monovrstvách a tím se mění jejich morfologie, exprese genů a celkově chování. To může ovlivnit spolehlivost výsledků.
Hlavními výhodami InoMATRIX jsou:
- Vláknitá morfologie napodobující ECM – InoMATRIX Morphlology kit umožňuje zvolit optimální morfologii vláken pro vaše buňky.
- Vysoce specifický povrch umožňuje efektivní přilnavost buněk.
- Porézní struktura umožňuje difúzi živin – InoMATRIX má pórovitost 80 %, která udržuje vaše buňky v kontaktu s prostředím.
- Pružná struktura s interními póry – InoMATRIX má celkové propojení pórů, které umožňuje buňkám proniknout do vláknité sítě.
- Snadná manipulace – membrány mají dostatečné mechanické vlastnosti pro manipulaci při pokusech.
- Velká variabilita formátů – InoMATRIX se dodává ve formě standardních mikrotitračních destiček, inzertů či lze vyrobit individuální tvary a rozměry membrány dle vašich potřeb.
- Kompatibilita se standardními metodami.
Je možné upravit povrch InoMATRIX membrány ECM proteiny?
Polykaprolakton má negativní zeta potenciál a umožňuje adhezi proteinů ECM včetně kolagenu, lamininu a fibronektinu.
Je možné dostat InoMATRIX v jiném formátu?
Nabízíme zakázkovou výrobu InoMATRIX dle Vašich potřeb. InoMATRIX membrány jsou vyráběny metodou bezjehlového elektrostatického zvlákňkování což umožňuje variabilitu výroby, včetně velkých rozměrů (až 500 mm širokých vrstev vláken), a mohou být upraveny do požadovaného tvaru.
Je možné dodat InoMATRIX pro organ-on- chip nebo tissue-on-chip aplikaci?
Ano. InoCure má 3D tisk a CNC frézovací kapacity pro výrobu organ/tissue-on-chip systémů s InoMATRIX.
Protokoly
STERILIZACE
InoMatrix kultivační destičky jsou sterilizovány gama zářením a jsou tak připraveny k okamžitému použití. V případě, že potřebujete kultivační destičky znovu vysterilizovat, můžete použít sterilizaci ethanolem:
- Sterilizaci kultivačních destiček provádějte v laminárním boxu, kde naplňte jamky 70% ethanolem sterilní pipetou
- Kultivační destičky s ethanolem ponechejte inkubovat při pokojové teplotě v laminárním boxu po dobu 30 minut
- Po inkubaci vyjměte ethanol z jamek sterilní pipetou
- Opláchněte třikrát jamky sterilním fosfátovým pufrem (PBS)
TRYPSINIZACE
V případě potřeby lze buňky uvolnit z InoMatrix membrán enzymatickou reakcí – trypsinizací. Inkubační doba musí být prodloužena ve srovnání s kultivací buněk na plastových kultivačních destičkách
- Pracujte sterilně v laminárním boxu za použití sterilních roztoků a pipet pro další kultivaci buněk
- Opláchněte membrány sterilním PBS
- Přidejte 1x koncentrovaný roztok Trypsin-EDTA (30 μl/96, 100 μl/cm2)
- Inkubujte 10 minut v CO2 inkubátoru při 37 °C
- Důkladně protřepejte kultivační destičku ze strany na stranu k podpoře uvolnění buněk mechanicky
- Zastavte reakci pomocí FBS či kultivačním médiem s obsahem nejméně 10% FBS (1:10)
- Suspenzi buněk převeďte sterilní pipetou do sterilní centrifugační zkumavky a centrifugujte při 300 x g po dobu 5 minut
Vyjmutí membrány
V případě potřeby, a pro analýzu membrány pomocí SEM či (konfokální) mikroskopie je snadné vyjmout vzorek z jamky kultivační destičky či inzertu. Při analýzách mějte na paměti, že membrána není transparentní a buňky jsou adherovány na horní straně membrány. Barvení buněk lze provést v kultivační destičce. Pokud používáte membrány v inzertu, tak vzorek můžete vyříznout skalpelem a jednoduše jej vyjmout z inzertu. Pokud používáte membrány v kultivační destičce tak membránu lze z jamky vyjmout pomocí pinzety a jemného tahu (vzorek je ukotven ke dnu jamky pomocí biokompatibilního lepidla). Instrukce jak postupovat můžete nalézt v našem Protokolu „Krok za krokem v charakterizaci morfologie vzorku“.
Nasazení buněk na membránu
InoMatrix kultivační destičky jsou sterilní a připraveny k okamžitému použití. Pro nasazení buněk můžete použít Váš standartní protokol či protokol uvedený níže:
- Pracujte sterilně v laminárním boxu
- Zvlhčete membrány před nasazením buněk přidáním kultivačního média do jamek a inkubujte po dobu nejméně 30 minut v CO2 inkubátoru při 37° C
- Připravte suspenzi buněk v požadované hustotě v médiu doporučeném pro tento typ buněk. Concentrace buněk závisí na typu buněk a účelu studie (obvyklá concentrace buněk je uvedena v tabulce níže). Doporučujeme nasazení buněk v nižším objemu kultivačního media (30 – 50 μl/96 jamková destička) pro usnadnění adheze buněk na membránu.
- Přidejte buněčnou suspenzi do jamek a nechte buňky adherovat 1 – 2 hodiny v CO2 inkubátoru při 37° C
- Doplňte kultivační medium do požadovaného objemu (viz. Tabulka níže doporučené objemy)
- Vyměňte kultivační medium každé 3 – 4 dny či dle vašeho protokolu
Poznámka: concentrace buněk by měla všeobecně být vyšší ve srovnání s kultivací buněk na 2D povrchu.
Při nasazování buněk na InoMATRIX membrány v inzertech postupujte stejně dle protokolu výše, jen po inkubaci pro buněčnou adhezi přidejte kulitvační medium jak do inzertu tak též do jamky samotné, opět dle doporučených objemů (viz. Tabulka níže „ Velikost povrchu membrány v inzertech“). Velikost povrchu membrány v inzertu ve 24 jamkové destičce odpovídá velikosti povrchu jamky ve 48 jamkové destičce!
Doporučené množství media v inzertu ve 24 jamkové kultivační destičce InoMATRIX:
- Pracujte sterilně v laminárním boxu
- Zvlhčete membrány před nasazením buněk přidáním kultivačního média do jamek a inkubujte po dobu nejméně 30 minut v CO2 inkubátoru při 37° C
- Připravte suspenzi buněk v požadované hustotě v médiu doporučeném pro tento typ buněk. Concentrace buněk závisí na typu buněk a účelu studie (obvyklá concentrace buněk je uvedena v tabulce níže). Doporučujeme nasazení buněk v nižším objemu kultivačního media (200 μl/24 jamková destička) pro usnadnění adheze buněk na membránu.
- Přidejte buněčnou suspenzi do jamek a nechte buňky adherovat 1 – 2 hodiny v CO2 inkubátoru při 37° C
- Doplňte kultivační medium do požadovaného objemu (viz. Tabulka níže „ Velikost povrchu membrány v inzertech“) (200 μl/24 jamková destička- celkový objem 400 μl), a 600 μl do jamky (spodní část inzertu bude též ponořena v mediu)
- Vyměňte kultivační medium každé 3 – 4 dny či dle vašeho protokolu
Sazba buněk
Velikost povrchu membrány v inzertech a doporučené objemy kultivačního media:
Cell type | Number of cells per well of 96-InoMatrix plate | Number of cells per cm2 |
Mesenchymal stem cells (MSCs) | 25,000 – 30,000 | 75,000 – 90,000 |
Osteocytes (MG-63, SaOS) | 10,000 | 30,000 |
3T3 fibroblast | 3,000 – 5,000 | 9,000 – 15,000 |
Melanocytes | 3,000 – 5,000 | 9,000 – 15,000 |
Keratynocytes | 3,000 – 5,000 | 9,000 – 15,000 |
Chondrocytes | 25,000 | 75,000 |
Type of well-plate | Growth Surface | Volume | Internal Ø | Dimensions |
(cm2) | (ml) | (mm) | (mm) | |
6 | 9.026 | 15.53 | 33.9 | 128 x 86 x 22 |
12 | 3.466 | 5.96 | 21.00 | 128 x 86 x 22 |
24 | 1.864 | 3.18 | 15.40 | 128 x 86 x 22 |
48 | 0.875 | 1.49 | 10.6 | 128 x 86 x 22 |
96 | 0.322 | 0.36 | 6.40 | 128 x 86 x 17 |